• https://www.facebook.com/pages/Sosyalbilgiler8/106567192743181?ref=tn_tnmn
  • https://twitter.com/dombiktosba
8.SINIF TEST ÇÖZ
yeni testler
HER TELDEN

ZEKA TESTİ


ZEKA SORULARI

iLGiNÇ ZEKA TESTİAşağıdaki soruları tam 1 dk. içinde yanıtlamaya çalış. Bir kağıt kalem  al ve yanıtlarını not et ve her soruya bir defa bakmaya çalış. Oldukça  ilginç bir zeka testi... )
1. Bazı aylar 30, bazıları 31 çeker; kaç ayda 28 gün vardır?2. Doktorunuz size 3 hap verir ve bunları yarımşar saat arayla almanızı  tavsiye ederse, ilaçların tamamını bitirmeniz ne kadar sürer?3. Gece saat sekizde yatıyorum ve yatarken guguklu saatimi sabah dokuza kuruyorum kaç saat uyurum?4. 30' u yarıma bölüp 10 eklediniz, kaç etti?5. Bir çiftçinin 17 koyunu vardı. Sürüde salgın hastalık oldu,dokuzu ağır hastalandı, diğerleri öldü. Çiftçinin kaç koyunu var?6. Sadece bir tek kibritiniz var, içinde bir gaz lambası, bir gaz  sobası,ve birde mum bulunan karanlık ve soğuk bir odaya girdiniz... Önce  hangisini yakarsınız?7. Adamın biri dikdörtgen biçiminde ve her cephesi güney manzaralı bir  ev inşa ediyor. Evi kocaman bir ayı ziyaret ederse bu ayı ne renk olur?8. 3 elma vardı ikisini aldım. kaç elmam var?9. Musa gemisine her hayvandan kaçar adet aldı?10. Manisa' dan hareket eden 43 yolculu bir otobüs kullanıyorsunuz.  Uşak' da 7 yolcu binip, 5 yolcu indi. Afyon' da 8 yolcu indi,6 yolcu  tuvalete gidip geldi ve 4 yeni yolcu bindi. 20 saat sonra Ardahan' a  vardığınızda şoförün adı neydi?ŞİMDİ YANITLAR:

1. Hepsinde, tüm aylarda 28 gün vardır.

2. Bir saat

3. guguklu saatler gece gündüz ayrımı yapmadığı için 1 saat.

4. 70 eder, yarıma bölmek 2 ile çarpmak demektir.

5. 9 canlı koyun

6. Kibriti

7. Ayı beyaz olur. Evin her cephesi güneye baktığına göre bina kuzey

kutbundadır.

8. 2 elma

9. Sıfır, gemisine hayvan alan Nuh idi.

10. Şöför sizdiniz.
DEĞERLENDİRME:

10 doğru : Einstein seviyesi

9 doğru : Toplumla uyuşamayan psikolojisi bozuk vaka...

8 doğru : Mühendis

7 doğru : Üniversite öğrencisi

6 doğru : Lise öğrencisi

5 doğru : İlkokul öğrencisi

4 doğru : İlkokul öğretmeni

3 doğru : Lise öğretmeni

2 doğru : Üniversite Profesörü

1 doğru : Milletvekili

0 doğru : Vatandaş


EINSTEIN'DEN BIR ZEKA SORUSU

Bu  sinav Albert Einstein tarafindan hazirlanmistir. Bu testi dünyadaki  insanlarin %2'sinin geçmeyi basarabilecegini söylemis. Sizde %2'ye  girmek ister misiniz?


 


KURALLAR :


1)bes farkli renkte bes ev var,


2)her evde bes farkli ülkeden birer kisi oturuyor,


3)bu evlerde yasayan kisiler;


-farkli marka gazoz içiyor


-farkli marka sigara içiyor


-farkli cins hayvan besliyor,


4)sigara gazoz ve hayvanlarin hiçbiri ayni cins degil.


 


VERILEN BILGILER :


1)ingiliz kirmizi evde yasiyor


2)isveçli köpek besliyor


3)danimarkali çay içiyor


4)beyaz evin solunda yesil ev var


5)yesil evin sahibi kahve içiyor


6)kus bakan kisi pall mall marka sigara içiyor


7)sari evin sahibi dunhill marka sigara içiyor


8)tam merkezdeki evde yasayan kisi süt içiyor


9)norveçli ilk evde oturuyor


10)kedi besleyen kisinin evinin yanindaki evde oturan kisi blend marka sigara içiyor


11)dunhill marka sigara içen kisinin evinin yanindaki evde oturan kisi at besliyor


12)blue master marka sigara içen kisi ayni zamanda fruko içiyor


13)alman prince marka sigara içiyor


14)mavi evin yaninda oturan kisi norveçli


15)su içen kisinin komsusu blend marka sigara içiyor.


 


Baligi besleyen kim?
CEVAPLI ZEKA SORULARI1)
Bir  çocuk eşit adımlarla ilk önce 19 adım ileri daha sonra 21 adım geriye  yürümektedir.Bu şekilde toplam 380 adım atarsa bulunduğu noktadan kaç  adım uzaklaşır?                    UZAKLAŞMAZ2) Bir anket şu sonuçları verdi;  

İnsanların %70’i baharı sever. 

İnsanların %25’i baharı sevmediği gibi kuşları da sevmez.

İnsanların %5’inin fikri neydi acaba?               

BAHARI SEVMEZ KUŞLARI SEVER                                                         3)
  Bir trenin üç vagonunda toplam 90 yolcu vardı.Eğer birinci vagondan  ikinci vagona 12 yolcu geçip, ikinci vagondan üçüncü vagona 9 yolcu  geçerse vagonlardaki yolcuların sayıları eşit oluyor.Başlangıçta her bir  vagonda kaç yolcu vardı?                           42,27,21              

        

4)  İki dalda 25 tane kuş vardı.Birinci daldan ikinciye 5 tane kuş  geçti.İkinci daldan ise 7 tane kuş uçup gitti.O zaman birinci dalda  ikinci daldaki kuş sayısının iki katı kadar kuş oldu.Önceden her bir  dalda kaç kuş vardı?                               17,8                

                                  

5) Tavşanlar ve tavukların bulunduğu bir kümeste toplam ayak sayısı 94, kafa sayısı 35 dir.Kümeste kaç tavuk ve kaç tavşan vardır?

12 TAVŞAN ,23 TAVUK6) Bir  gölde tek bir ördek yüzüyormuş.Kafasını kaldırıp yukarı baktığında  diğer ördekleri görmüş.Onlara kaç tane olduklarını sorduğunda Ördekler  şöyle cevap vermişler:”Biz kaç tane isek yine o kadar sonra bizim  yarımız kadar, ondan sonra da çeyreğimiz kadar ve sonunda sen eklenirsen  biz yüz tane olacağız”. demişler. Yukarıdaki ördeklerin sayısı kaçtır?            36
Süper Beyin Zeka Testi Soruları ve Çözümleri


1.SORU

 

BU SINIFTA KAÇ ÖĞRENCİ VAR?

Bir sınıftaki öğrenciler; üçer üçer gruplandırılırsa 1 öğrenci,  dörder dörder gruplandırılırsa 2 öğrenci, beşer beşer gruplandırılırsa 3  öğrenci, altışar altışar gruplandırılırsa 4 öğrenci dışarıda kalıyor.

Buna göre bu sınıfta kaç tane öğrenci vardır?

 

2. SORU

 

1000 sayfalık bir kitap vardır. Bu kitabın her sayfasında bir cümle vardır.

Birinci sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca bir tane yanlış        ifade vardır.”

İkinci sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca iki tane yanlış ifade vardır.”

Üçüncü sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca üç tane yanlış        ifade vardır.”

....................

Bininci sayfadaki cümle:

“Bu kitapta yalnızca bin tane yanlış ifade vardır.”

Bu kitapta, doğru olan bir ya da daha fazla ifade var mıdır? Varsa hangi sayfalardaki ifadeler doğrudur?

 

3.SORU

 

Kuzenimizin halasının erkek kardeşiyle birinci dereceden akrabalık bağımız ne olabilir?

 

4.SORU

 

Öyle iki basamaklı bir sayı bulun ki sayıyı oluşturan rakamların çarpımının iki katı kendini versin.

 

5.SORU

 

Yılmaz ailesinin 8 oğulları ve oğullarının birer kız kardeşi varsa bu aile kaç kişiden oluşmaktadır?

 

6.SORU

 

Ahmet bir X sayısının karesini alacaktı fakat yanlışlıkla 2 katını  aldı. Bulduğu sayı iki basamaklı idi. Bulduğu bu sayıyı 180 derece  çevirdiğinde bulduğu sayı X‘in karesi idi.

Acaba X sayısı nedir?

 

7.SORU

HANGİ GÜN?

Necmi'nin doğum gününden üç gün sonrası olan cuma günü Cem'in  evlilik yıldönümüdür. Necmi'nin doğum günüyse sekizinci günden altı gün  sonrasıdır. Yarın dördüncü günse dün hangi gündür?

 

8.SORU

 

BİR ADAM, KÖPEĞİ ve KIZ ARKADAŞI

Bir adam düz bir yolda köpeğini dolaştırırken uzaktan kız  arkadaşının kendisine doğru geldiğini görür. Köpek hemen kıza doğru  koşmaya başlar ve kızın yanına varınca adama döner.

Sonra tekrar daha da yaklaşmış olan kıza doğru koşar. Adamla kız buluşuncaya kadar köpek bu şekilde koşmaya devam eder.

Adamın kızı gördüğü zaman aralarında 1 kilometre olduğunu, her  ikisinin de saatte 3 kilometre hızla yürüdüklerini ve köpeğin saatte 9  kilometre hızla koştuğunu bilerek köpeğin ne kadar yol kat ettiğini  bulunuz.

 

ÇÖZÜMLER

 

1.ÇÖZÜM

3, 4, 5 ve 6’nın en küçük ortak katı 60’tır. Bölenle artan  arasındaki fark hepsinde 2 olduğundan 60-2= 58 sınıftaki öğrenci  sayısıdır.

 

2.ÇÖZÜM

999. sayfadaki ifade doğrudur. Daha önceki 998. sayfadaki yanlış ifadelerle 1000. sayfadaki yanlış ifadenin toplamı 999 eder.

 

3.ÇÖZÜM

Kendi babanız olabilir.

 

4.ÇÖZÜM

Sayı 36’dır. 2x3x6=36

 

5.ÇÖZÜM

Aile 11 kişiden meydana gelmektedir. 1 ana + 1 baba + 8 oğul + 1 kız kardeş olmak üzere toplam 11 kişi.

 

6.ÇÖZÜM

X sayısı 9’dur. 9’un 2 katı 18’dir. 18 sayısı 180 derece döndürüldüğünde 81 sayısı elde edilir. O da 9’un karesine eşittir.

 

7.ÇÖZÜM

Perşembe günüdür.

 

8.ÇÖZÜM

Adamla kız saatte biri 3 km, diğeri 3 km olmak üzere, toplam 6 km  hızla 10 dakikada buluşacaklardır. Köpek ise saatte 9 km hızla 10  dakikada 1,5 km yol alacaktır.

1. “Topkapı ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her  kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin  de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları, kediler, çantalar, kadınlar -  Toplam kaç kişi Topkapı ya gidiyordur ?”2. Adamın biri bir  tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından  öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yanlız bir şey  taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yanlız kalırlarsa, tilki piliçi  yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yanlız kalılarsa, piliç mısırı yer. Bu  durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır?3. 3 adam  bir otele gider, her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda  tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü  bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiat uygular. Bellboy u  çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister.Bellboy  adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir, bunun üzerine adamlar 2  lirayı bahşiş olarak bellboya verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.

Bu  durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10  lira vermişlerdi, sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam  ödedikleri miktar 3×9 = 27 lira dır, 2 lira da bellboy a bahşiş  vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar= 27 + 2= 29 lira dır.  Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye  gitti?4. Önlerindeki bir köprüyü geçmeye karar vermis 4 adam  var. Hepsi köprünün aynı tarafındadır. Bütün adamları karsı kıyıya  geçirmek için yanlızca 17 dakikanız vardır. Ellerinde bir tek fener var.  Gece olduğu için en fazla 2 kişi köprüden geçebilir. Köprüden kim  geçerse geçsin feneri biri taşıyacak ve geri getirecektir. Adamların her  birinin hızı farklıdır. Köprüyü geçen çiftler den biri daha hızlı dahi  olsa yavaş olanın hızında geçebilir.

Adamlarımızın hızları :

1.Adam : köprüyü 1 dak. geçiyor.

2.Adam : köprüyü 2 dak. geçiyor.

3.Adam : köprüyü 5 dak. geçiyor.

4.Adam : köprüyü 10 dak. geçiyor.5.  3 cocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi  benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı  yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları  toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır.6. Ahmet Veli den yaşlıdır, Veli Hasan dan gençtir, o halde kim Ahmet ten yaşlıdır.7.  Her saatte 20 dakika geri kalan bir saatim var. Saatim şu an 4.00 ü  gösteriyor. Saatimi tam gece yarısı ayarlamıştım ve saatimin tam 4 saat  önce durduğunu biliyorum. O halde şimdi saat tam kaçtır.8. 0.1mm  kalınlığında bir kağıt alalım. Önce bu kağıdı ortadan ikiye kıvıralım,  sonra yine ortadan ikiye kıvıralım ve bunu 50 sefer yapalım.Sonunda  kağıdımızın kalınlığı nekadar olmuş olabilir.9. 2 kapımız var bu  kapılardan biri hazine odasına açılıyor. Bu 2 kapının önündede 2 bekçi  var. Bunlardan biri hep doğru diğeri ise hep yalan söylüyor. Hazine  odasını bulabilmek için bu bekçilerden birine yanlızca bir soru  sorabiliriz. Bu soru ne olmalıdır.10. Eğer 7 kişi karşılaşır ve birbirleri ile yanlızca bir kere tokalaşırlarsa kaç kere tokalaşma olur11. 1 adam 1 odayı 4 saatte boyuyor ve 2. Adam 1 odayı 2 saatte boyuyor ise her ikisi 1 odayı kaç saatte boyar.12. 2 dogru parcasi ile bir simiti kac parcaya bolebilirsiniz13. BIUDBAY sonra hangi harf gelir.14.  Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var.  Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları  istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yanlızca 1 kere  çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi  anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz15.  DEVE,3 oğlu olan bir adam ölür ve çocuklarına 17 deve bırakır. 1.oğlu  develerin yarısını, 2.oğlu 1/3nü, 3.oğlu 1/9nu alacaktır. Fakat çocuklar  bir türlü develeri bölüşemezler. Onlar düşünürken yanlarına devesiyle  gelen bir adam develeri bölüştürüp yoluna devam eder. Acaba bu adam bunu  nasıl yapmıştır.16. Bazı aylar 31 günden olşur, peki hangi aylar 28 günden oluşur17. 30 u 1/2 ye böl ve 10 ekle kaç çıkar18. Konya da yaşayan adamın biri niçin İstanbul da gömülemez.19.  Kadının biri dilenciye 50 lira verir, bu kadın dilencinin kızkardeşidir  fakat dilenci bu kadının abisi değildir. Bu nasıl olur.20. 2 adam 5 kere satranç oynamış, herbiri aynı sayıda oyun kazanmış fakat hiç bir oyun berabere bitmemiş. Bu nasıl olur21.  Karanlık bir odaya girdiniz, oda da gaz lambası- mum- tüplü lamba var  vede elinizde bir tek kibrit var. Önce hangisini yakarsınız22. Doktorunuz size 3 ilaç verdi ve dediki “bunları yarım saat ara ile içiniz”. İlaçlarınız kaç saat içinde biter.23. 1960 larda cumhurbaşkanımızın adı ne idi.24. Bütün herkesin bildiği Hayat ve Ölüm arasındaki nedir.25. Yorgun bilgisayarlar acıkınca ne yerler.26. Ne kadar yağmur yağarsa yağsın daha fazla ıslanmayan nedir.27. Bir matematik kitabı diğer matematik kitabına ne demiş.28. Hiç soru sormayan ama devamlı cevap bekleyen nedir.29. Yağmur düşerken yükselen nedir.30. Türkçe de en sık yanlış okunan kelime hangisidir31. Bütün gün boyunca aynı soruyu sorup her seferinde farklı cevap aldığımız soru nedir.32. Bir kayıkta 3 kişi varmış, kayıkları devrilince 2sinin saçları ıslanmış, 3.sünün saçları niçin ıslanmamış33.  Mustafa 600 liraya eski bir araba almış, bunu Veli ye 800 liraya  satmış, Sonra 1000 liraya başka bir araba almış bunuda 1200 liraya  satmış. Mustafanın karı ne kadardır.34. Saat te 2 kere ama Saniyede 1 kere meydana gelen nedir35.  Yumurta satıcısına kaç yumurta sattığını sordum. “1. Kişi  yumurtalarımın yarısını ve bir yarım yumurta aldı, sonra 2. Ve 3. Kişide  aynı şekilde yumurta aldı. Hiç yumurta kırmadan bütün yumurtalarımı  sattım”. Acaba yumurtacı kaç yumurta satmıştır.36. Askerin biri  esir aldığı diğer askere demişki “öyle bir şey söyle, eğer söylediğin  yalan ise seni kurşuna dizeceğim, ama eğer doğru ise seni asacağım”.  Bunun üzerine esir asker bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne  demiş.

CEVAPLARC-1- Bir, çünkü yanlızca olayı anlatan Topkapı ya gidiyor.

C-2-  Adam önce piliçi karşı kıyıya taşır, geri gelir,tilkiyi alır karşı  kıyıya bırakır piliçi yanına alır,piliçi bırakır, sonra yanına mısır  çuvalını alır piliçi bırakır, karşı kıyıya mısır çuvalını bırakır, sonra  da gidip piliçi alır ve geri döner.

C-3- Yanlışlık hesapta yapılan  yönlendirmeden kaynaklanıyor yani belboy a verilen 2 lira aslında 27  liranın içindedir, adamlarımız 3 lira daha alınca toplam 30 lira  olmaktadır

C-4- 1. Ve 2. Adam geçer =2 dak

1.Adam geri döner =1 dak

3. ve 4. Adam geçer =10 dak

2.Adam geri döner =2 dak

1. Ve 2. Adam geçer =2 dak Toplam 17 dakika

C-5 27 ve çocuklar 9, 7, 2

C-6 Hasan sonra,Ahmet ve Veli

C-7 10.00 am

C-8 çok kalın olur yaklaşık milyonlarca santimetre olur

C-9  bekçilerden birine “eğer öteki bekçiye hazine odasına hangi kapıdan  girilir diye sorsam o ne cevap verir”- yani ikiside öteki kapı veya bu  kapı diyecektir

C-10 21 kere tokalaşma olur. Formül, p(p-1)/2 dir yani 7×6/2=21

C-11 1 saat 20 dakika

C-12 (5)

C-13 S(Sekiz)

C-14  1.anahtarı yakarım ve 5 dakika beklerim-sonra söndürürüm-2. Anahtarı  yakıp üst kata çıkarım-lambaları kontrol ederim-sıcak olan lamba  1.anahtarla, yanık olan lamba 2. Anahtarla, sönük olan 3 .anahtarla  açılıp kapandığını bulurum

C-15 Adam kendi devesinide 17 deveye  geçici olarak ekler- 18 deve olur, 1. Oğul 1/2=9, 2. Oğul 1/3=6, 3.oğul  1/9=2 deve alır, toplam 17 deveyi bölüşürler ve adamda devesine atlayıp  gider

C-16 Hepsi

C-17 70, 30/ 1/2=60+10=70

C-18 Çünkü Konya da yaşayan biri ölmediği için gömülemez

C-19 Dilencide kadının kız kardeşidir

C-20 Bu 2 adam birbirleri ile oynamıyorlarmış

C-21 Tabiiki kibriti

C-22 1 saat (1.si saatin başında, 2.si ortasında, 3.sü sonunda)

C-23 Demirel, çünkü doğduğundan beri ismi hep aynı idi

C-24 “ve”

C-25 chips

C-26 su

C-27 Çok problemim var

C-28 Telefon

C-29 Şemsiye

C-30 Yanlış

C-31 Saat kaç

C-32 Çünkü adam kelmiş

C-33 400 lira

C-34 A harfi

C-35 7 yumurta (4-2-1)

C-36  “Beni kurşuna dizeceksin”- Eğer onu kursunlarlarsa doğruyu söylemiş  olacak asılması gerekirdi- Eğer onu asarlarsa yalan söylemiş olur  kursunlanması gerekirdi

 

2.SINIF TEST ÇÖZ
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam308
Toplam Ziyaret4680464
8.sınıf teog din testi çöz